ميهمان گرامي، به غول آباد خوش آمديد! | ايميل: گذر واژه: مرا به ياد بسپار براي يك ماه: وارد شدن: | قلعه
غول آباد / نگارخانه / نقاشي / سوار جوان، سرگرم سه تار نوازي

برگه نخست عكس (6) نقاشي (2) فيلم (3) موزه (3)

سوار جوان، سرگرم سه تار نوازياين مينياتور (1)، كار استاد «شرف الحسيني اليزدي» -نقاش يزدي- است. تاريخ اين نقاشي آن گونه كه زير امضاي نگارگر آن نوشته شده است، 1003 ه.ق (973 ه.ش) و همزمان با سال هاي آغازين پادشاهي «شاه عباس يكم» «صفوي» مي باشد. اين نقاشي ارزشمند و زيبا پس از چندين بار جابجايي هم اينك در «موزه هرميتاژ» (2) در شهر «سنت پترزبورگ» در «روسيه» قرار دارد. عنوان اين نقاشي در آن موزه «جوان، در حال عود نوازي» (3) است. از اين پيوند مي توانيد به برگه اينترنتي تابلوي اين نقاشي در آن موزه بزرگ و كهن برويد. در همان جا تصوير بزرگ تر و برش نخورده اين نقاشي نيز در دسترس هست.

اندازه اين نقاشي 20.8 × 12 س.م است. فن نقاشي آن نيز گواش با رنگ و آب طلا است. استاد شرف حسيني يزدي، نقش سوار جواني را نگاريده است كه از اسب فرود آمده و بر تخته سنگي تكيه زده، دستار خود را بر سر زانو گذاشته و با سه تار رامشگري مي كند.

اين نگاره و اين نگارگر گمنام از ديد پژوهشگران و هنر شناسان دور نمانده است. نام وي در «دانش نامه مشاهير يزد» (4) و «دانش نامه هنرمندان ايران و جهان اسلام» آمده است. همچنين درباره او و اين اثرش در كتاب «اثر آفرينان» چنين نوشته شده است:

"شرف الحسيني يزدي از نقاشان گمنام و اهل يزد بود. از آثار رقم دار وي، تصوير جوان سوار كاري است كه از اسب پياده شده و روي تكه سنگي نشسته و به نواختن سه تار مشغول است؛ كه به «خط غبار» ريز رقم `عمل فقير ### الراجي شرف الحسيني اليزدي، سنه 1003` دارد. شيوه تصويري نقاش در مكتب «رضا عباسي» و «استاد محمدي» است." (5)

پاورقي:
(1) نگارگري ايراني
(2) Hermitage Museum
(3) Youth Playing a Lute
(4) به كوشش ميرزا محمد كاظميني
(5) اثر آفرينان؛ جلد 3؛ ص 330


امتياز شما به اين مقاله چيست؟

برو
بسيار خسته كننده
()
بدتر از ميانه
()
ميانه
()
بهتر از ميانه
()
بسيار دلربا
()

ديدگاه شما درباره اين مقاله چيست؟

نام شما: ايميل شما (امن):
* ديدگاه شما: * اين متن را رونويسي كنيد 0350370:
فرستادن خصوصي: | برو:

ديدگاه هاي خوانندگان درباره اين مقاله

1 ديدگاه واپسين از 1 ديدگاه
سيد امين نبي پور
pd...@gmail.com
خيلي مطلب جالبي است اطلاع يافتن از وجود يك همشهري هنرمند در قرون گذشته، برايم شادي آور است البته اميدوارم مطلب معتبر باشد چون آن را در وبلاگم نقل كردم.
http://bfa.blogfa.com/post-281.aspx
11/23/2011 1:14:39 PM

ويژگي هاي اين مقاله

نشاني سرراست و هميشگي اين مقاله:
كد لينك اين مقاله در html:
كد لينك اين مقاله در انجمن ها:
كد لينك اين مقاله در ويكي پديا:

هنگام چاپ: 2/12/2011 6:26:46 AMامتياز: 4.62 از 5 در 16 راي ()
شمار بازديد: 5535شمار ديدگاه: 1